Picture
Skoro zaczynam kolejnego bloga, chciałam skorzystać z okazji i zaprosić wszystkich na mój drugi (a właściwie pierwszy??) blog - The Creative Life.
Prowadzę go od sierpnia 2009r,  i trafia tam wszystko, co jest kreatywne, inne, oryginalne i mnie zaciekawi. Jest oczywiście cała sekcja o kwiatach i florystyce, sekcja o fotografii, ale także o podróżach, miejscach wartych odwiedzenia, modzie, sztuce, projektowaniu w każdej postaci, niekonwencjonalnych pomysłach na prezenty i wielu innych rzeczach. Blog jest co prawda w języku angielskim, ale jako że mnóstwo na nim zdjęć, myślę że może zaciekawić nawet tych, któzy tego języka nie znają.
Serdecznie zapraszam!

 
Picture
Florystyka florystyką, a fotografia fotografią – dlaczego łączę te dwie dziedziny? I dlaczego florysta ma przeznaczyć część swojego cennego czasu, na stanie za obiektywem? Myślę, że powodów jest tu wiele.

Do niektórych na pewno przemówi argument ekonomiczny – w dzisiejszych czasach, kiedy to konkurencja na rynku jest duża, a klient wybredny, żeby odnieść sukces musimy się promować. Podstawowe narzędzia reklamy, którymi może posłużyć się każdy florysta i każda kwiaciarnia, to przede wszystkim portfolio, a także katalogi, ulotki, foldery, strona internetowa, blog, profil na facebook’u oraz reklama na forach i portalach branżowych. I do każdego z tych narzędzi potrzebujemy zdjęć – bo najlepszą wizytówką są oczywiście nasze prace. Dziś rzadko się już zdarza, żeby przyszła Panna Młoda zleciła nam oprawę swojego ślubu bez wcześniejszego obejrzenia naszego portfolio. A im atrakcyjniej będą się w nim prezentowały na zdjęciach nasze prace, tym większa szansa zdobycia klienta.

Oprócz argumentu czysto ekonomicznego, myślę że ważny jest również argument artystyczny. Florystyka tworzy rzeczy naprawdę piękne i niepowtarzalne, ale ulotne – żeby uchwycić ich urok, potrzebujemy fotografii. Moim zdaniem niepowetowaną stratą jest, kiedy stworzone na pokazach czy wystawach florystycznych prace na naszych zdjęciach nie oddają już ich urody.

W Polsce jesteśmy również na etapie budowania społeczności florystów, pojawia się coraz więcej kursów i branżowych stron w Internecie, na których floryści mogą dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami z kolegami po fachu. Ale i do tego przecież potrzebujemy właśnie zdjęć.

30 lat temu sytuacja zapewne wyglądała inaczej, ale myślę że zgodzicie się ze mną, że w dzisiejszych czasach umiejętność dobrego fotografowania swoich prac jest, jeśli nie wymogiem, to już na pewno dużym atutem w zawodzie florysty. Jeśli się ze mną zgadzacie – zapraszam do regularnego odwiedzania strony FotoFlorystyka: Florysta za Obiektywem :-)


 
Picture
Keukenhof jest największym i chyba najsławniejszym wiosennym ogrodem na świecie. To właśnie tutaj, przez kilka tygodni każdego roku, można oglądać tysiące niesamowitych roślin cebulowych - tulipanów, narcyzów, żonkili, szafirków, hiacyntów, i to w ilości odmian przyprawiających o zawrót głowy.
Ale Keukenhof to więcej niż ogród - to zakrojona na ogromną skalą kompozycja florytsyczna, z precyzyjnie zaplanowanymi nasadzeniami, wykorzystująca barwy, tekstury, kształty i czas kwitnienia każdej odmiany by stworzyć jedną, harmonizująca całość. Jest to również miejsce, gdzie można znaleźć niesamowitą inspirację - dlatego zapraszam do mojej pierwszej galerii zdjęć pt: Tulipany: Barwa, kształt i kompozycja po holendersku.

 
Udało się – po długim czasie zbierania materiału, czuję że wreszcie jestem gotowa rozpocząć blog całkowicie poświęcony moim dwóm największym pasjom – Fotografii i Florystyce. Stąd właśnie pomysł na FotoFlorystykę: Florysta za Obiektywem (FzO) – chyba pierwszy w Polsce blog o tym, jak fotografować swoje prace florystyczne. Jako że mamy maj, zaczynam w zielono-optymistycznej wiosennej szacie graficznej :-)

Z zamiłowania, wykształcenia i zawodu jestem fotografem, z pasji i miłości do kwiatów – początkującą florystką. Ale chociaż oficjalnie szkolenie florystyczne rozpoczęłam dopiero w zeszłym roku, wcześniej pracowałam z kwiatami kilka lat jako fotograf, w Westlandii, kwiatowo-ogrodniczym centrum Holandii.

Fotografia jest tym, co powinno nam pomóc uchwycić ulotne piękno naszych prac, niestety często mamy z tym problem. Kwiaty są wdzięcznym tematem do zdjęć, ale często dość trudnym. I tu właśnie przychodzi z pomocą FotoFlorystyka: FzO i część warsztatowa mojego bloga, pełna wskazówek, pomysłów i przykładów, jak lepiej fotografować swoje prace – i to bez profesjonalnego studia.

Oprócz porad fotograficznych, na FotoFlorystyce: FzO będzie pojawiać się również wiele innych ciekawych tematów – zdjęcia z imprez branżowych, recenzje książek florystycznych, opisy innych ciekawych stron florystycznych w Internecie, Galerie Inspiracji ze zdjęć z moich podróży, i wiele, wiele innych.

Zapraszam serdecznie wszystkich – profesjonalistów, hobbystów, miłośników kwiatów i inne artystyczne dusze, na wspólną przygodę z FotoFlorystyką.