Jak już wcześniej pisałam, głębia ostrości to prosta  technika, która  daje nam możliwość  bardziej efektownego i urozmaiconego fotografowania prac florystycznych - co pokazałam w poprzednim poście dotyczącym tego tematu. Dziś spojrzymy na nią z bardziej technicznego punktu widzenia.

W praktyce głębia ostrości decyduje o tym, co na naszym zdjęciu jest ostre, a co nie. Przykładowo, na zdjęciu poniżej ustawione jest, jeden za drugim, 4 małe aranżacje, które nazywam „florystycznymi petit fours. ” Pomimo, że między pierwszym a ostatnim elementem jest spory dystans, wszystkie elementy są ostre – mówimy wtedy o dużej głębi ostrości:
Picture
Duża głębia ostrości
Natomiast na zdjęciu poniżej, wyraźnie ostry jest już tylko przód zdjęcia, a kompozycja w tyle jest rozmazana – to jest przykład małej głębi ostrości:

Picture
Mała głębia ostrości
Oznacza to więc, że jeśli chcemy, by zdjęcie naszej pracy miało rozmazane tło, zdecydujemy się na małą głębię ostrości, a jeśli chcemy by zarówno elementy z przodu, jak i bardziej z tyłu były ostre – na dużą. Musimy jednak uważać, bo jeśli sama praca jest szeroka/głęboka (np. wieniec), to przy ustawieniu najmniejszej możliwej głębi ostrości, jej tylna część może już też być poza głębią, czyli nieostra.
Proste, prawda? Następnym razem zajmiemy się zagadnieniem jak kontrolować głębię ostrości aparatem.



Leave a Reply.