W górnym menu głównym FotoFlorystyki - na samym końcu w prawym rogu - znajdziecie nową zakładkę: Kwiaty. To link do nowo powstałego portfolio moich zdjęć kwiatów, w którym regularnie dodawać będę najciekawsze zdjęcia z mojego archiwum.

Portfolio nazwałam FlowerLens: Fotografia Kwiatów. Jest to fotoblog zrodzony z dwóch ogromnych fascynacji i pasji - do kwiatów i do fotografii.

Kwiaty są niesamowitym motywem do fotografii nie tylko dlatego, że są po prostu piękne, ale też dlatego iż są ich setki tysięcy rodzajów, a każdy inny, oryginalny, zasługujący na naszą uwagę. Tymczasem w życiu codziennym często mijamy je nie poświęcając im nawet jednego spojrzenia - zwłaszcza tym najmniejszym, czy tym dziko rosnącym. FotoLens to fotoblog na którym spróbuję Was przekonać że każdy, nawet najbardziej pospolity kwiat, ma w sobie coś unikalnego i magicznego - jeśli tylko spojrzymy na niego w odpowiednim świetle czy z właściwej perspektywy.

Fotoblgów poświęconych fotografii kwiatów jest wiele - ale myślę że każdy jest jednak trochę inny, naznaczony indywidualnym widzeniem swojego autora. Ja patrzę na kwiaty nie tylko jako ktoś, kto je kocha, ale również jako florysta i fotograf, czyli tak naprawdę dość nietypowo. Zdjęcia, które tu znajdziecie, pokazują naturę, ale też nie boję się czasami sięgnąć po równie magiczne narzędzie jakim jest Adobe Photoshop, by podkreślić charakter uchwyconych obiektywem kwiatów czy sprawić, by kadr opowiedział nam pewną historię. Nigdy jednak nie będzie to ingerencja w kształt, formę, zestawienie barw czy budowę kwiatu - to pozostawiam kreatywności Natury.

Idea fotobloga narodziła się już dość dawno - ale myślę że dopiero teraz FotoLens jest gotowe, by ujrzeć światło dzienne. Już od kilku miesięcy, co niedzielę, szykowałam jedno wyjątkowe zdjęcie, tak by powstał początek galerii, jaką docelowo chciałabym stworzyć, i myślę że początki zostały już poczynione. Zapraszam Was więc do odwiedzania FotoLens po cotygodniową porcję magicznego spojrzenia na królestwo kwiatów.
 
Już jakiś czas temu obiecałam Wam pełną fotorelację z X Święta Róży obchodzonego w Ogrodzie Botanicznym UW, i już od kilku dni możecie ją obejrzeć w Albumie ForumKwiatowego.pl - serdecznie zapraszam. Czeka na Was kilkadziesiąt zdjęć, w tym zdjęcia z wystawy prac wielkoformatowych "Roślinne przeobrażenia," z konkursu, ze stworzonego na terenie Ogrodu przez drużynę Kwitnących Horyzontów landartu i trochę zdjęć reportażowych z odbywających się w tych dniach warsztatów. Polecam!

A to kilka zdjęć "na zachętę:"

Picture
praca: Aleksandra Zwolańska
Picture
Praca: Eliza Bednarek-Strulak
Picture
Praca: Anna Piskorska
 
Dzisiaj mam dla Was nową Galerię Inspiracji - prosto z egzotycznego świata roślin. Spójrzcie, co można "podpatrzeć obiektywem" w Szklarni Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie - galerię znajdziecie tutaj.

Kilka zdjęć - w tym te dwa poniżej - to zdjęcia maciupkich roślinek porastających podłoże, które przez wielu zwiedzających pozostają niezauważone - a przecież są piękne. Dlatego doczekały się swoich portretów na moim blogu - a następnym razem, kiedy odwiedzicie te szklarnie, spójrzcie również pod nogi ;-)
 
Dzisiaj mam dla Was kilka zdjęć z konkursu pt. "Różane fascynacje," który odbył się podczas Święta Róży w Warszawie w zeszły weekend. Zadaniem dla uczestników było przygotowanie kompozycji z wykorzystaniem róż.

Zacznijmy od kilku kadrów pokazujących w szczegółach pracę, która dla mnie była absolutnym faworytem - a mianowice pracę autorstwa Zygmunta Sieradzana. Niestety w klasyfikacji oficjalnej zdobyła ona dopiero drugie miejsce (zaważyła minimalna ilość punktów), ale moje serce zdobyła od pierwszego wejrzenia:
Picture
Praca: Zygmunt Sieradzan
Picture
Praca: Zygmunt Sieradzan
Natomiast pierwsze miejsce zdobyła ta oto kompozycja Tamasza Maxa Kuczyńskiego:
Picture
Praca: Tomasz Max Kuczyński
Picture
Praca: Tomasz Max Kuczyński
I w końcu nagroda za III miejsce powędrowała do rąk Katarzyny Gad, za tą pracę:
Picture
Praca: Katarzyna Gad
Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom!
 
W miniony weekend (21-21 sierpnia), w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, obchodziliśmy jak co roku Święto Róży - już po raz dziesiąty.

Zwiedzający mogli podziwiać wystawę dużych form florystycznych pt. "Wiosenne przeobrażenia" (pełna fotorelacja już niedługo na ForumKwiatowym.pl), prace florystów biorących udział w konkursie "Różane fascynacje," a także wziąć udział w jednym z kilku warsztatów lub wykładów. Zofia Wojciechowska (Zielone Dzieciaki) prowadziła wykład o Hortiterapii oraz zajęcia dla dzieci, a pani Anna Nizińska warsztaty florystyczne dla dorosłych - oba cieszyły się dużym zainteresowaniem. Równie popularne były warsztaty dla dzieci Moniki Bębenek i Karoliny Ładyżyńskiej (Szkoła Florystyczna Kwitnące Horyzonty).

Na terenie Ogrodu rozstawione zostało kilka prac florystycznych, przygotowanych przez warszawskie SITO, i oczywiście wykorzystujących róże. Dominowały - tak jak w zeszłym roku - kwiatowe "manekiny" - takie jak na zdjęciu poniżej:
Według mnie najciekawszymi obiektami florystycznymi pokazanymi podczas Święta Róży był Landart przygotowany przez Mistrzynię Florystyki Karolinę Ładyżyńską wraz z uczennicami opolskiej Szkoły Kwitnące Horyzonty - zresztą zobaczcie sami:
I jeszcze dwie prace tego samego zespołu:
 
Picture
Praca: Angelika Ordon
Od dzisiaj na FotoFlorystyce znajdziecie nową Galerię Inspiracji, w której będziecie mogli podziwiać z bliska mistrzowską pracę kwiatami, pokazaną przez Mistrzów zdających 12/13 lipca egzamin w Akademii Marioli Miklaszewskiej.

Owszem, pojawiło się już wiele fotorelacji z tego eventu - w tym obszerna galeria moich zdjęć w Albumie Forum Kwiatowego - ale tym razem chciałam Wam zaproponować nieco inne spojrzenie na te prace. Wiele z zaprezentowanych na wystawie prac było wielkoformatowymi konstrukcjami, i na zdjęciach przedstawiających ich całość bardzo trudno dostrzec szczegóły - a przecież są one niezwykle ważnym elementem pracy. Stąd też pomysł na tą "uzupełniającą" Galerię zdjęć-zbliżeń - znajdziecie ją tutaj - a w niej ponad 30 zdjęć.

A to kilka przykładowych zdjęć, które tam znajdziecie - zapraszam!
 
W Albumie ForumKwiatowego.pl pojawiła się już moja pełna fotorelacja z wystawy prac egzaminacyjnych Akademii Marioli Miklaszewskiej, która odbyła się w miniony weekend w Powsinie. Znajdziecie tam ponad 150 zdjęć - zapraszam do oglądania!

A na zakończenie mam dla Was jeszcze wybór trzech wieńców z pośród prac zaprezentowanych na poziomie Florysty. Pierwszy to niezwykle lekki wieniec Małgorzaty Ziemeckiej, ciekawy zarówno ze względu na wykorzystaną konstrukcję jak i zróźnicowany materiał:
Picture
Florysta: Małgorzata Ziemecka
Moją uwagę przyciągnął również bogaty, kwiatowy, typowo dekoracyjny wieniec Tomka Matli:
Picture
Florysta: Tomasz Matla
I na koniec ognisty wieniec Magdy Walerczyk - dynamiczna kolorystyka, ciekawy pomysł, płomień zarówno z ogromnej świecy jak i z barw kwiatów:
Picture
Florysta: Magdalena Walerczyk
 
Dzisiaj kolejne kilka zdjęć z egzaminów w Akademii Marioli Miklaszewskiej, taki przedsmak  zanim jeszcze na Forum Kwiatowym ukaże się pełna fotorelacja - tym razem wybrałam dla Was 3 mistrzowskie wiązanki ślubne. Obok zdjęć całych prac znajdziecie również sporo zbliżeń - zwróćcie uwagę na filigranową i precyzyjną pracę materiałem.

Pierwsza wybrana przeze mnie praca jest autorstwa Mistrzyni Florystyki Elizy Kamińskiej:
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Druga praca wyszła spod rąk Mistrzyni Florystyki Edyty Zając-Chruściel:
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
I trzecia - autorstwa Mistrzyni Florystyki Katarzyny Grety Szymkowiak:
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
 
Wczoraj na FotoFlorystyce pokazałam Wam kilka wybranych aranżacji stołów zaprezentowanych na wystawie prac egzaminacyjnych Akademii Marioli Miklaszewskiej, a dzisiaj przyszedł czas na bukiety. Wybrałam dla Was cztery prace; pierwsza to bukiet Katarzyny Grety Szymkowiak (poziom Mistrza), który zwrócił moją uwagę swoją ciekawą kolorystyką, lekkością oraz tym, że w całości jest pracą z materiałem roślinnym - a nie bukietem w którym kwiaty są jedynie dodatkiem do skomplikowanej konstrukcji:
Picture
Mistrz Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Równie oryginalny bukiet wyszedł spod rąk Tomasza Maxa Kuczyńskiego:
Picture
Mistrz Florystyki Tomasz Max Kuczyński
Zasłużone uznanie sędziów zdobył bukiet autorstwa Sylwii Bednarek (poziom Mistrza):
Picture
Mistrz Florystyki Sylwia Bednarek
I w końcu na uwagę zasługuje również pełen uroku bukiet Angeliki Ordon (poziom Florysta) - jest to bukiet, który myślę każdy z nas chętnie by otrzymał w prezencie:
Picture
Florysta Angelika Ordon
 
W miniony czwartek i piątek (12 i 13 lipca) na terenie Ogrodu Botanicznego w Powsinie do egzaminów florystycznych przystąpili uczniowie dwóch grup Akademii Marioli Miklaszewskiej - Grupa Florystów i Grupa Mistrzów. W piątek wieczorem odbyła się również oficjalna uroczystość wręczenia dyplomów oraz ogłoszenie wyników - pierwsze miejsce pośród Mistrzów zajął Tomasz Max Kuczyński, a pośród florystów - Tomasz Matla.
Picture
Uroczyste wręczanie dyplomów
Ponieważ miałam przyjemność asystować przy egzaminach mogę potwierdzić iż były to naprawdę dni wytężonej pracy, ale efekty też były niesamowite. W ciągu dwóch dni powstało prawie 100 prac - w tym bukiety, wiązanki ślubne, stoły z aranżacją, wieńce i konstrukcje wielkoformatowe. Wszystkie prace można było podziwiać podczas weekendowej wystawy - była to chyba największa florystyczna wystawa zorganizowana w Warszawie w ciągu ostatnich kilku lat.

Dla tych, którzy niestety nie dali rady wybrać się na tą wyjątkową wystawę dobrą wiadomością będzie to, że już niedługo na Forum Kwiatowym pojawi się pełna fotorelacja z tej imprezy z moimi zdjęciami. A już teraz na FotoFlorystyce przedstawiam prace, które mi osobiście - i subiektywnie - najbardziej przypadły do gustu. Zaczynamy dzisiaj od stołów i ich aranżacji, czyli jednej z pięciu prac, które musieli wykonać Mistrzowie.

W trójce moich faworytów znajduje się stół Katarzyny Grety Szymkowiak, w którym zauroczyło mnie połączenie nowoczesnej formy i designu z bogatą pracą polnymi kwiatami - zresztą zobaczcie sami:
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Niesamowity był również dla mnie stół Katarzyny Cepy, ze względu na mistrzowską, precyzyjną pracę kwiatami, kolorem jak i ciekawe rozwiązania techniczne (zwróćcie uwagę na mocowanie probówek):
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
I w końcu na mojej liście pojawia się również lekki, wręcz koronkowy stół Huberta Lemańskiego - kolejne ciekawe połączenie nowoczesnego materiału, z którego wykonany jest stół, z subtelną i lekką kwiatową dekoracją:
Picture
Praca: Mistrz Florystyki Hubert Lemański
Picture
Praca: Mistrz Florystyki Hubert Lemański