Dzisiaj FotoFlorystyka przenosi się z "fal internetowych" na fale radiowe - zostałam zaproszona przez Zosię Wojciechowską do jej wyjątkowej audycji "Zielone Dzieciaki," dzisiaj o godz.  13.00 w Radiu WNET :-)

Będziemy rozmawiać o florystyce, o fotografowaniu natury, o akcji Floryści Dzieciom i z pewnością jeszcze na inne ciekawe tematy. Więcej informacji znajdziecie tutaj, a radia WNET przez Internet możecie posłuchać z tej strony. Serdecznie zapraszam!
 
Oprócz eventów florystycznych uwielbiam również odwiedzać rozmaite ogrody. W końcu florystyka i ogrody to przecież dwie blisko spokrewnione dziedziny, i myślę że jedna dla drugiej może być doskonałym źródłem inspiracji. Dlatego dzisiaj do moich Galerii Inspiracji dodaje kolejną - poświęconą detalom designerskim z ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Znajdziemy tu drobiazgi z gliny, metalu, szkła, drewna, ceramiki i wiele innych naprawdę zaskakujących pomysłów - mnie absolutnie powaliła... kolekcja żabek (zapraszam do Galerii, to zrozumiecie o czym mówię ;-)

Jeszcze 2 miesiące temu nie wiedziałam, że na naszym Pomorzu mamy tak wyjątkowe ogrody - trafiłam na nie praktycznie przypadkiem, spędzając kilka dni w okolicach Kołobrzegu. Jeśli będziecie mieli okazje je odwiedzić, szczerze polecam - więcej informacji znajdziecie na www.hortulus.com.pl.

Tymczasem poniżej kilka zdjęć, tak na przedsmak, a więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

PS. A co do zdjęć, były robione w słoneczny dzień, jedynie z niewielkimi białymi chmurkami na niebie Zdjęcia są praktycznie prosto z aparatu, jedynie je zmniejszyłam, ale nie poprawiałam ani koloru, ani ostrości itp. Najlepszy dowód na to, że najlepszym "ogólnodostępnym" źródłem światła jest słońce - żadne inne źródło nie wydobędzie aż takiej intensywności i nasycenia barw.
Picture
Picture
Picture
Picture
 
Oficjalnie już wróciłam z wakacji :-) Bardzo zresztą udanych, ale jak zwykle zbyt krótkich... Pogoda dopisała, co w moim przypadku oznacza że na karcie do aparatu czeka do przejrzenia kilkaset zdjęć ;-) No cóż, Alpy są po prostu przepiękne.

Zaczęłam już szykować materiał o roli światła przy fotografowaniu prac florystycznych i o fotografowaniu kwiatów i szkła - to będą dwa tematy, które w najbliższym czasie pojawią się na blogu, więc serdecznie zapraszam do odwiedzania FotoFlorystyki.

A na dobry początek - właściwie to już jesieni, chociaż akurat pogoda w Warszawie zrobiła się chwilowo bardzo letnia - zdjęcie mojej obecnej dekoracji stołu :-) Wracając dzisiaj do domu dokonałam przed wejściem na moją klatkę monumentalnego odkrycia - przed drzwiami mam elegancki murek, otoczony zielonymi krzakami. Jakoś nigdy wcześniej nie przykuł mojej uwagi.... Z punktu widzenia projektu obsadzenia tego zieleńca jest to nieco dziwne rozwiązanie, ale jak dla mnie super, bo zyskuję idealny podest do fotografowania prac - z gęstą ścianą zieleni w tle. Tyle już pisałam o tym, jak ważne są tła i jak trzeba się rozglądać po okolicy co można jako tło wykorzystać, najwyraźniej przyszedł czas żebym sama posłuchała mojej rady ;-)
A oto moja dynia :-)
Picture
 
Picture
Przez następne 10 dni jestem na wakacjach, więc będzie przerwa w blogowaniu :-) Zamiast pracować będę z moim aparatem - i niezwykle cierpliwym mężem - zwiedzać Alpy Algawskie :-) Może uda się też zawitać na Wyspę Kwiatów, czyli Mainau na Jeziorze Bodeńskim. Trzymajcie kciuku za pogodę...

 
W minioną środę miałam okazję fotografować niesamowite wydarzenie florystyczne - zorganizowane przez forumkwiatowe.pl - warsztaty Floryści Dzieciom w Klinice Rehabilitacji IP Centrum Zdrowia Dziecka. Warsztaty prowadziła Zosia Wojciechowska za Stowarzyszenia Zielone Dzieciaki, która swoją energią i optymizmem zaraziła wszystkich. Pisząc w skrócie - niesamowite dzieciaki, niesamowici ludzie, niesamowita atmosfera!

Relacja z eventu pojawi się lada moment na stronie Forum Kwiatowego, wraz z galerią moich zdjęć z tej imprezy, które znajdziecie w Albumie. Serdecznie zapraszam - mam nadzieję, że mój fotoreportaż chociaż częściowo odda wyjątkową atmosferę tej akcji!

A oto kilka wybranych zdjęć - i oby takich akcji było u nas w Polsce coraz więcej.
Picture
Picture
Picture
Picture
 
Picture
Moja fotoflorystyczna relacja z Rzymu
Rzym jest miastem tętniącym życiem, kolorami i energią - i jak się okazuje jakie miasto, taka i jego florystyka. Wycieczka do Rzymu to dla każdego niesamowite przeżycie, a już na pewno dla florystów, bo oprócz zabytków możemy też podejrzeć kreatywność naszych włoskich kolegów po fachu.

Dla tych, którzy na razie nie mają okazji wybrać się do włoskiej stolicy, polecam mój artykuł, wraz z fotorelacją, który ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika Bukiety (Jesień 2011) - florystyczna inspiracja prosto z Wiecznego Miasta!
Picture
 
Picture
Czekamy na to lato w Polsce i czekamy, ale jakoś w tym roku mocno się spóźnia... Niektórzy twierdzą że zamiast letniego lipca mieliśmy jesienny lipcopad ;-)

Kalendarzowo jednak lato już zdecydowanie przyszło, dlatego też najwyższy czas na małą zmianę w szacie graficznej mojego bloga - w lewym górnym rogu pojawił się nowy header image. Wiosenne pastele zastąpiło letnie bogactwo kolorów :-)

To dobry przykład na to, że do przygotowanie grafiki na swoją stronę internetową nie potrzeba żadnych dodatkowych zdjęć ani zatrudnienie profesjonalnego grafika. Wystarczy przejrzeć zdjęcia swoich prac i np. wyłapać jakiś ich interesujący fragment, który po przycięciu da nam  ciekawy efekt. Przykładowo, mój header strony zrobiłam z powyższego zdjęcia kompozycji w naczyniu - proste, prawda?

 
Picture
Pisałam już całkiem sporo o fotografowaniu bukietów, florystyki ślubnej, imprez plenerowych. I okazuje się że zaniedbałam jeden ważny rodzaj florystyki - florystykę pogrzebową. Nadrabiam to teraz, w wywiadzie udzielonym dla katalogu Florystyka Funeralna. Znajdziecie go w jego najnowszym numerze, który właśnie ukazał się na rynku.

Serdecznie zapraszam do przeczytania artykułu - dowiecie się z niego m.in. dlaczego inne zasady obowiązują przy fotografowaniu florystyki funeralnej niż w przypadku innych aranżacji, i to zarówno jeśli chodzi o zagadnienia techniczne, kompozycyjne jak i etyczne. Omawiam również najczęstsze błędy, które popełniamy, i podpowiadam jak ich uniknąć. I w końcu znajdziecie tu kilka pomysłów na to, skąd zdobyć zdjęcia do swojego portfolio.
Więcej informacji o tym Katalogu Znajdziecie tutaj.
Zainteresowanym życzę miłej lektury :-)