Już 8mego stycznia po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym roku wspierana również przez firmę Victoria - polskiego producenta gąbki florystycznej - oraz drużynę wyjątkowych florystów z Forum Kwiatowego, którym będę miała okazję towarzyszyć tego wyjątkowego dnia w studiu TVP 2! Nie przegapcie tej niesamowitej imprezy!
 
 
Święta już tuż, tuż - a za oknem nawet leży śnieg! Co prawda szanse na to, że do Wigilii nie przemieni się w błoto są niewielkie, ale na razie puszysta biała pierzynka nadaje szarym ulicom odświętnej atmosfery.

Dzisiaj mam dla Was kilka pomysłów na "kreatywne" choineczki - kto powiedział, że choinka musi być z iglastej zieleni? Jak się okazuje, uwić ją można również np. z lunarii, rdestu czy suszonych traw:
Te kreatywne choineczki wyszły spod moich rąk podczas ostatnich zajęć w Szkole Małgorzaty Niskiej, a sfotografowałam je na moim stoliku fotograficznym - stąd idealna biel tła.
 
Skoro już piszę prawie codziennie o trendach we florystyce bożonarodzeniowej, to nie mogę nie wspomnieć oczywiście o coraz bardziej popularnych witych choinkach - i to witych niekoniecznie na prostej gałęzi ;-) W ten właśnie sposób powstała  poniższa choinka, która obecnie zdobi mój stół w salonie - uwita z jodły, suszonego wrzosu, jagodziny i głogu. Niektórym się spodoba, innym może nie - ale na pewno zawsze zostanie zauważona ;-)
Jak widać na powyższym zdjęciu, choinka jest wysoka (ok. 1,3m) i wąska - dlatego jeśli sfotografuję ją w całości, po bokach kadru zostają duże puste przestrzenie, a całość jest silnie pomniejszona - nie widać więc szczegółów.

Rozwiązaniem będzie tu połączenie kilku zdjęć, które nazywam fotografowaniem sekwencyjnym - po prostu stopniowo "przybliżamy" aparat, po kolei fotografując coraz mniejsze, wybrane fragmenty pracy. W ten sposób osoba oglądająca zdjęcie będzie miała pojęcie zarówno o tym, jak w zarysie wygląda całość naszej pracy, jak i o tym, jak w niej pracowaliśmy z materiałem, czyli o jej szczegółach - które są często najbardziej atrakcyjne dla oka. A wyglądać to może np. tak:
Jeszcze raz dziękuję mojej koleżance-florystce Kasi za podarowanie materiałów, które posłużyły do wykonania tej choinki! :-)
 
Dzisiaj na Forum Kwiatowym znajdziecie moją fotorelację z wizyty w pełnej ciepłej atmosfery i zapachu pysznej kawy warszawskiej kwiaciarni Kwiatowa Przystań, a także będziecie mogli przeczytać wywiad z jej właścicielką, Panią Alicją Urban. Kolejna porcja florystycznych inspiracji, także tych bożonarodzeniowych - serdecznie zapraszam do lektury ;-)

A poniżej zdjęcie oryginalnego elementu wystroju wnętrza Kwiatowej Przystani, który najbardziej wpadł mi w oko, czyli... drewnianej drabiny - zdjęcie zrobione z tzw. "żabiej perspektywy", czyli od dołu. Jak się okazuje też jest to ciekawy pomysł przy fotografowaniu wnętrza kwiaciarni:
 
Dużo się dzieje we florystyce w tym przedświątecznym okresie, a więc i sporo nowości na moim blogu :-) Dzisiaj zapraszam Was o przeczytania wywiadu na Forum Kwiatowym z właścicielką warszawskiej kwiaciarni Secret Garden - panią Małgorzatą Krasuską - któremu towarzyszy kilkanaście moich zdjęć. Nie tylko ciekawa lektura, ale i okazja do wglądu w naprawdę oryginalne pomysły na florystykę bożonarodzeniową! Wywiad możecie przeczytać tutaj - zapraszam!
Zauważcie że w powyższym zdjęciu wykorzystałam efekt małej głębi ostrości - czyli tzw. "rozmazanego tła" - do ciekawego sfotografowania fragmentu wnętrza kwiaciarni. Do tego trochę zabawy perspektywą, i mamy efekt :-)
 
Trendy trendami, florystyka florystyką, a dzisiaj pokażę Wam coś, co w tym roku robi największą furorę jako prezent wśród moich znajomych i rodziny - przesłodka choineczka (czyli cyprysik) w czapeczce - ma coś w sobie, czyż nie? ;-)
 
Dzisiaj Forum Kwiatowe (forumkwiatowe.pl) ruszyło z nową, florystycznie inspirującą serią artykułów - cyklem wywiadów z właścicielami najciekawszych kwiaciarni w Polsce.  Będzie to wgląd w to, jak myślą i jak działają nasi koledzy i koleżanki po fachu, jaka jest ich recepta na sukces, co ich inspiruje - itp. itd. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa lektura dla wszystkich związanych z naszą branżą, i nie tylko.

Cykl pt.: Czym pachnie florystyka? rozpoczynamy w Warszawie, od wizyty w Barwach Natury - Studiu Florystycznym Małgorzaty Karolak. Wywiad z Panią Małgosią - wyjątkową osobą i florystką, którą mam przyjemność znać osobiście - można przeczytać tutaj - polecem! Artykuł uzupełniają moje zdjęcia, które oprócz przybliżenia Wam Barw Natury "od środka" będą źródłem pomysłów florystyki adwentowej i bożonarodzeniowej :-)
 
O otwarciu wystawy "Wśród Nocnej ciszy - W Wigilijnym Kręgu" w Oranżerii w Wilanowie już pisałam przed jej otwarciem. Obecnie wystawa ciągle jeszcze twa - ale już tylko do tego weekendu, czyli do 18.12. Zachęcam do jej odwiedzenia - wystawionych zostało naprawdę sporo pięknych i ciekawych prac florystyki adwentowej i bożonarodzeniowej.

Dla tych, którzy niestety do Wilanowa się nie mogą wybrać, Forum Kwiatowe zamieściło w swoim Albumie fotorelację ze zdjęć mojego autorstwa - serdecznie zapraszam.

A poniżej kilka zdjęć ekspozycji przygotowanej przez Szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej - w tle widać też również dwie moje prace ;-)
 
Wczoraj pisałam o tym, że najlepszym tłem do fotografowania niewielkiego rozmiaru prac florystyki adwentowej i bożonarodzeniowej są z reguły... inne stroiki, czyli fragmenty naszej świątecznej ekspozycji w kwiaciarni. Decydując się na to nie tylko atrakcyjne, ale i szybkie i wygodne rozwiązanie, musimy jedynie pamiętać, że:

1) tło z innych dekoracji będzie wyglądać najlepiej i nie sprawi, że nasz fotografowany stroik zniknie w natłoku tylko wtedy, kiedy będzie lekko rozmyte - czyli będzie poza głębią ostrości,

2) nasze tło nie powinno odbiegać kolorystyką od fotografowanej pracy - jeśli nasz stroik jest w odcieniach czerwieni i złota, fotografujmy go na tle tej części naszej ekspozycji, która jest utrzymana w podobnej kolorystyce,

3) tło wokół stroika który fotografujemy powinno być w miarę równomiernie wypełnione - jeśli z jednej strony będzie zapełnione, a z drugiej nie - uchwycimy np. pusty fragment parapetu - zdjęcie będzie wyglądać nieciekawie, bo nie będzie w nim równowagi rozłożenia motywu (to taka sama zasada jak ciężar optyczny przy tworzeniu prac florystycznych),

4) tło nie powinno być zbyt chaotyczne i wypełnione wieloma elementami o ostrych formach - zbyt niespokojne tło sprawi, że nasza praca zniknie w natłoku.

Proste, prawda? Kiedy już znajdziemy miejsce w naszej kwiaciarni, które świetnie się nadaje do fotografowania stroików, trzymajmy się go - zaoszczędzimy jeszcze więcej czasu, który jak wiadomo o tej porze roku jest dla florystów niesamowicie cenny.

A więc życzę powodzenia w tworzeniu archiwum zdjęć florystyki adwentowej i bożonarodzeniowej swojej kwiaciarni, a poniżej - dla inspiracji - kilka przykładów, wszystkie wykonane przez kreatywny team florystów z warszawskich Barw Natury. Zdjęcia wykonane według tych samych zasad znajdziecie również w kilku poprzednich postach.