Głębia ostrości zdjęcia – i jej manipulacja - to bardzo wdzięczny temat. Warto się z tą prostą techniką zaznajomić; z jednej strony daje nam ona możliwość  bardziej efektownego i urozmaiconego fotografowania prac florystycznych, a z drugiej, znając dotyczące jej zasady, unikniemy wielu błędów. Dlatego myślę, że będę do niej często wracać na moim blogu.

Na początek – żeby pokazać możliwości, jakie daje nam zabawa głębią ostrości – kilka zdjęć, żeby wzbudzić Wasze zainteresowanie.
Głębia ostrości najczęściej jest wykorzystywana, żeby uzyskać atrakcyjny efekt „rozmazanego tła,” tak jak na zdjęciu poniżej:

Picture
Efekt "rozmazanego tła"
Inny przykład to takie sfotografowanie kompozycji składającej się z kilku elementów, by te stojące z przodu były ostre, a te na dalszym planie - lekko rozmyte. W ten sposób nadamy zdjęciu poczucie głębi, perspektywy:
Picture
Tył kompozycji znajduje się poza głębią ostrości - zdjęcie robi się bardziej przestrzenne
I trzeci pomysł - takie sfotografowanie pojedynczej kompozycji, by jej przód był ostry, a tył już nie. W niektórych przypadkach może to być bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowania naszej pracy, podkreślenia jej szczegółów i charakteru, tak jak np. na tym zdjęciu:
Picture
Wykorzystanie głębi ostrości do sfotografowania pojedynczej pracy



Leave a Reply.