Już po wakacjach w Lanzarote - wróciliśmy dzisiaj w nocy - i po szoku termicznym, jakim była zmiana temperatury ze słonecznych 30 stopni na mroźne -1...

Lanzarote okazała się doskonałym miejscem na wakacje, chociaż z florystycznego punktu widzenia nie ma zbyt dużo do zaoferowania - z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę. Jako wyspa o wulkanicznym pochodzeniu, posiadającą w swojej historii 2 ogromne wybuchy wulkanów - każdy z nich trwał kilka lat - praktycznie brak tu gleby innej niż jałowy powulkaniczny piasek. Dodatkowo, chociaż fakt iż jest tu przeciętnie 330 słonecznych dni w roku jest dobrą wiadomością dla turystów, to już dla roślinek dobrą wiadomością to nie jest. W tych ekstremalnych warunkach wytrwać potrafią jedynie palmy i kaktusy, a z ludzką pomocą, także sporadyczny krzak strelicji, hibiskusa czy bugenwilli.

No i tutaj dochodzimy do tego jednego wspomnianego wyjątku - kaktusów, których na Lanzarote napotkamy całe mnóstwo, a niektóre z nich osiągają wysokości naszych polskich drzew. Myślę, że u nas kaktusy są jeszcze ciągle niedocenianym materiałem florystycznym - a przecież są wytrzymałe i oferują setki, jeśli nie tysiące, możliwości zabawy kształtem, formą, strukturą, kolorem. Dlatego dla pobudzenia Waszej florystycznej kreatywności, poniżej kilka zdjęć z Ogrodu Kaktusów - czyli zaprojektowanego przez Césara Manrique Jardin de Cactus. Powstał on w kraterze pozostawionym przez stary kamieniołom, na którego ścianach w przemyślny sposób zbudowano kamienne tarasy - znajdziemy tu ponad 1400 gatunków kaktusów.

Uzupełnieniem poniższych zdjęć jest nowa Galeria Inspiracji - poświęcona oczywiście kaktusom. Znajdziecie tu nie tylko zdjęcia całych roślin, ale i bardziej intrygujące ujęcia i zbliżenia - bo przecież fotografia, tak jak i florystyka, to także zabawa formą, kształtem, strukturą. Zapraszam więc do Galerii Kolczastego Piękna :-)
 


10/25/2011 10:11

Świetny tekst i piękne zdjęcia ...
I kaktusy mogą być fajnym obiektem do zdjęć w końcu to też kwiatki hihi tylko że z kolcami ...
pozdrawiam cieplutko

ReplyLeave a Reply.