W miniony weekend (21-21 sierpnia), w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, obchodziliśmy jak co roku Święto Róży - już po raz dziesiąty.

Zwiedzający mogli podziwiać wystawę dużych form florystycznych pt. "Wiosenne przeobrażenia" (pełna fotorelacja już niedługo na ForumKwiatowym.pl), prace florystów biorących udział w konkursie "Różane fascynacje," a także wziąć udział w jednym z kilku warsztatów lub wykładów. Zofia Wojciechowska (Zielone Dzieciaki) prowadziła wykład o Hortiterapii oraz zajęcia dla dzieci, a pani Anna Nizińska warsztaty florystyczne dla dorosłych - oba cieszyły się dużym zainteresowaniem. Równie popularne były warsztaty dla dzieci Moniki Bębenek i Karoliny Ładyżyńskiej (Szkoła Florystyczna Kwitnące Horyzonty).

Na terenie Ogrodu rozstawione zostało kilka prac florystycznych, przygotowanych przez warszawskie SITO, i oczywiście wykorzystujących róże. Dominowały - tak jak w zeszłym roku - kwiatowe "manekiny" - takie jak na zdjęciu poniżej:
Według mnie najciekawszymi obiektami florystycznymi pokazanymi podczas Święta Róży był Landart przygotowany przez Mistrzynię Florystyki Karolinę Ładyżyńską wraz z uczennicami opolskiej Szkoły Kwitnące Horyzonty - zresztą zobaczcie sami:
I jeszcze dwie prace tego samego zespołu:
 
Picture
Praca: Angelika Ordon
Od dzisiaj na FotoFlorystyce znajdziecie nową Galerię Inspiracji, w której będziecie mogli podziwiać z bliska mistrzowską pracę kwiatami, pokazaną przez Mistrzów zdających 12/13 lipca egzamin w Akademii Marioli Miklaszewskiej.

Owszem, pojawiło się już wiele fotorelacji z tego eventu - w tym obszerna galeria moich zdjęć w Albumie Forum Kwiatowego - ale tym razem chciałam Wam zaproponować nieco inne spojrzenie na te prace. Wiele z zaprezentowanych na wystawie prac było wielkoformatowymi konstrukcjami, i na zdjęciach przedstawiających ich całość bardzo trudno dostrzec szczegóły - a przecież są one niezwykle ważnym elementem pracy. Stąd też pomysł na tą "uzupełniającą" Galerię zdjęć-zbliżeń - znajdziecie ją tutaj - a w niej ponad 30 zdjęć.

A to kilka przykładowych zdjęć, które tam znajdziecie - zapraszam!
 
W Albumie ForumKwiatowego.pl pojawiła się już moja pełna fotorelacja z wystawy prac egzaminacyjnych Akademii Marioli Miklaszewskiej, która odbyła się w miniony weekend w Powsinie. Znajdziecie tam ponad 150 zdjęć - zapraszam do oglądania!

A na zakończenie mam dla Was jeszcze wybór trzech wieńców z pośród prac zaprezentowanych na poziomie Florysty. Pierwszy to niezwykle lekki wieniec Małgorzaty Ziemeckiej, ciekawy zarówno ze względu na wykorzystaną konstrukcję jak i zróźnicowany materiał:
Picture
Florysta: Małgorzata Ziemecka
Moją uwagę przyciągnął również bogaty, kwiatowy, typowo dekoracyjny wieniec Tomka Matli:
Picture
Florysta: Tomasz Matla
I na koniec ognisty wieniec Magdy Walerczyk - dynamiczna kolorystyka, ciekawy pomysł, płomień zarówno z ogromnej świecy jak i z barw kwiatów:
Picture
Florysta: Magdalena Walerczyk
 
Dzisiaj kolejne kilka zdjęć z egzaminów w Akademii Marioli Miklaszewskiej, taki przedsmak  zanim jeszcze na Forum Kwiatowym ukaże się pełna fotorelacja - tym razem wybrałam dla Was 3 mistrzowskie wiązanki ślubne. Obok zdjęć całych prac znajdziecie również sporo zbliżeń - zwróćcie uwagę na filigranową i precyzyjną pracę materiałem.

Pierwsza wybrana przeze mnie praca jest autorstwa Mistrzyni Florystyki Elizy Kamińskiej:
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Picture
Mistrzyni Florystyki Eliza Kamińska
Druga praca wyszła spod rąk Mistrzyni Florystyki Edyty Zając-Chruściel:
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
Picture
Mistrzyni Florystyki Edyta Zając-Chruściel
I trzecia - autorstwa Mistrzyni Florystyki Katarzyny Grety Szymkowiak:
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Picture
Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
 
Wczoraj na FotoFlorystyce pokazałam Wam kilka wybranych aranżacji stołów zaprezentowanych na wystawie prac egzaminacyjnych Akademii Marioli Miklaszewskiej, a dzisiaj przyszedł czas na bukiety. Wybrałam dla Was cztery prace; pierwsza to bukiet Katarzyny Grety Szymkowiak (poziom Mistrza), który zwrócił moją uwagę swoją ciekawą kolorystyką, lekkością oraz tym, że w całości jest pracą z materiałem roślinnym - a nie bukietem w którym kwiaty są jedynie dodatkiem do skomplikowanej konstrukcji:
Picture
Mistrz Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Równie oryginalny bukiet wyszedł spod rąk Tomasza Maxa Kuczyńskiego:
Picture
Mistrz Florystyki Tomasz Max Kuczyński
Zasłużone uznanie sędziów zdobył bukiet autorstwa Sylwii Bednarek (poziom Mistrza):
Picture
Mistrz Florystyki Sylwia Bednarek
I w końcu na uwagę zasługuje również pełen uroku bukiet Angeliki Ordon (poziom Florysta) - jest to bukiet, który myślę każdy z nas chętnie by otrzymał w prezencie:
Picture
Florysta Angelika Ordon
 
W miniony czwartek i piątek (12 i 13 lipca) na terenie Ogrodu Botanicznego w Powsinie do egzaminów florystycznych przystąpili uczniowie dwóch grup Akademii Marioli Miklaszewskiej - Grupa Florystów i Grupa Mistrzów. W piątek wieczorem odbyła się również oficjalna uroczystość wręczenia dyplomów oraz ogłoszenie wyników - pierwsze miejsce pośród Mistrzów zajął Tomasz Max Kuczyński, a pośród florystów - Tomasz Matla.
Picture
Uroczyste wręczanie dyplomów
Ponieważ miałam przyjemność asystować przy egzaminach mogę potwierdzić iż były to naprawdę dni wytężonej pracy, ale efekty też były niesamowite. W ciągu dwóch dni powstało prawie 100 prac - w tym bukiety, wiązanki ślubne, stoły z aranżacją, wieńce i konstrukcje wielkoformatowe. Wszystkie prace można było podziwiać podczas weekendowej wystawy - była to chyba największa florystyczna wystawa zorganizowana w Warszawie w ciągu ostatnich kilku lat.

Dla tych, którzy niestety nie dali rady wybrać się na tą wyjątkową wystawę dobrą wiadomością będzie to, że już niedługo na Forum Kwiatowym pojawi się pełna fotorelacja z tej imprezy z moimi zdjęciami. A już teraz na FotoFlorystyce przedstawiam prace, które mi osobiście - i subiektywnie - najbardziej przypadły do gustu. Zaczynamy dzisiaj od stołów i ich aranżacji, czyli jednej z pięciu prac, które musieli wykonać Mistrzowie.

W trójce moich faworytów znajduje się stół Katarzyny Grety Szymkowiak, w którym zauroczyło mnie połączenie nowoczesnej formy i designu z bogatą pracą polnymi kwiatami - zresztą zobaczcie sami:
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Greta Szymkowiak
Niesamowity był również dla mnie stół Katarzyny Cepy, ze względu na mistrzowską, precyzyjną pracę kwiatami, kolorem jak i ciekawe rozwiązania techniczne (zwróćcie uwagę na mocowanie probówek):
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
Picture
Praca: Mistrzyni Florystyki Katarzyna Cepa
I w końcu na mojej liście pojawia się również lekki, wręcz koronkowy stół Huberta Lemańskiego - kolejne ciekawe połączenie nowoczesnego materiału, z którego wykonany jest stół, z subtelną i lekką kwiatową dekoracją:
Picture
Praca: Mistrz Florystyki Hubert Lemański
Picture
Praca: Mistrz Florystyki Hubert Lemański
 
Cieszę się, że tak Wam się podobała cz.I fotoreportażu z naszej sesji florystycznej pod lasem - i już mam dla Was cz.II. Praca poniżej znowu całkowicie pomysłu i autorstwa Kasi - moje tu tylko zdjęcie. Zgadnijcie, z czego i w jaki sposób wykonane zostało naczynie?
Picture
Kompozycja i naczynie: Katarzyna Bastrowska-Wójcik
 
Przyszedł wreszcie czas na pierwszą porcję zdjęć z zeszłotygodniowej sesji florystyczno-fotograficznej, którą razem z moją przyjaciółką-florystyką Katarzyną Bastrowską-Wójcik zorganizowałyśmy w urokliwej Puszczy Kozienickiej. Zresztą sami zobaczcie, jak piękne i dzikie są tam krajobrazy:
Picture
Puszcza Kozienicka
Picture
Puszcza Kozienicka
Zaczynamy od według mnie najciekawszej pracy, która powstała podczas sesji, autorstwa Kasi. Podstawą było własnoręcznie przygotowane naczynie na konstrukcji obklejonej podłużnymi płatami świerkowej kory. Jego podłużny, łódkowy kształt i leśny charakter stały się inspiracją do formy kompozycji i doboru materiału. Nie ma co więcej tu opisywać - zobaczcie sami:
Koniec części I ;-)
 
Kocham letnią florystykę - jej intensywne barwy, bogactwo materiałów i ciepłe światło słońca, przy którym niepotrzebne są żadne lampy błyskowe. I w ten sposób do portfolio może dołączyć ta oto stylizacja :-)
Jak widać, przy zdjęciach przedstawiających nie tylko naszą pracę, ale całą stylizację, warto czasami pokusić się o dodanie na komputerze ozdobnej ramki - w końcu ekspozycja jest najważniejsza!
 
Tak Wam się podobała pierwsza porcja motyli, że przygotowałam następną. I jakoś tak się złożyło, że i te wszystkie piękne motylki, które sfotografowałam, grzecznie przysiadły akurat a mocnych punktach zdjęcia :-)