Picture
O tym, że tło w fotografii florystycznej jest bardzo ważne, już wspominałam. Dziś nadszedł czas, żeby opowiedzieć o tym trochę więcej. Robię to jednak na początek nie na moim blogu, ale na zaprzyjaźnionym portalu forumkwiatowe.pl, na którym dzisiaj pojawił się mój drugi artykuł o fotografii florystycznej.
Jeśli więc chcecie się dowiedzieć, dlaczego tło jest aż tak ważne, co to jest „czyszczenie kadru” i dlaczego warto je robić, oraz co możemy wykorzystać jako tło w domu lub kwiaciarni, nie mając dostępu do profesjonalnych teł fotograficznych, zapraszam do przeczytania mojego artykułu. Miłej lektury!


 
Inspiracja jest ważna w każdym artystycznym zawodzie, a więc i we florystyce, i w fotografii. Nowych pomysłów  można szukać praktycznie wszędzie; najczęściej jednak sięgamy po prasę branżową i książki, lub szperamy w Internecie. Podpatrujemy nowinki florystyczne, śledzimy trendy, czytamy o ciekawych technikach. Dlaczego więc nie połączyć poszukiwania kwiatowej inspiracji z tą fotograficzną?

Tak naprawdę jest to oczywiste – każdy magazyn, książka czy strona internetowa o tematyce florystycznej pełna jest zdjęć. Jesteśmy nauczeni patrzeć na nie skupiając się przede wszystkim na pracach, jakie prezentują, ale przy okazji warto przyjrzeć się również całemu zdjęciu. Co zostało wykorzystane jako tło? Pod jakim kątem uchwycono daną kompozycję? Jak wykadrowano fotografię? Dlaczego na jednym zdjęciu dany typ aranżacji wygląda atrakcyjnie, a na drugim już nie? Jest to doskonały sposób by znaleźć nowe pomysły, podpatrzeć ciekawe rozwiązania, nauczyć się, co do czego pasuje itp. itd. – czyli dokładnie tak samo, jak we florystyce. I nie wymaga to od nas żadnych dodatkowych nakładów, ani czasu, ani finansowych.

Oczywiście, tak jak nie zawsze prezentowane na zdjęciach kompozycje artystyczne odpowiadają naszemu gustowi, tak samo nie będą nam się podobać wszystkie rodzaje zdjęć, na które natrafimy. Z reguły nie należy się też sugerować zdjęciami z pokazów, które  często mają przypadkowe tło  lub zostały z niego całkowicie, komputerowo wycięte. Ale to też jest część procesu nauki – być w stanie ocenić nie tylko to, czy praca na danym zdjęciu jest dobra, ale i czy sama fotografia jest udana.

Z pięknych zdjęć słyną czasopisma amerykańskie – przysłowiowe trzy związane razem kwiatki potrafią sfotografować tak, że każdy chce je mieć. W Polsce jednak rzadko sięgamy po tytuły z USA, jako że mało przystają do naszych realiów. Poleciłabym natomiast dwa niemieckie czasopisma, które można nabyć m.in. w Empiku – Kreativ mit Blumen i Floristik Lernen, wydawnictwa Wohnverlag. Tytuły te na stałe współpracują z grupą profesjonalnych florystów i fotografami, a większość pokazanych w nich kompozycji jest przygotowywana specjalnie dla danego numeru, włącznie z sesją zdjęciową. Praktycznie każda aranżacja ma inne tło, dobrane do niej pod kątem nie tylko kolorystyki, ale i charakteru oraz stylu. Można tu podpatrzeć naprawdę sporo ciekawych trików – i to zarówno florystycznych, jak o fotograficznych.

Mam nadzieję, że od dzisiaj trochę inaczej będziecie już patrzeć na każde zdjęcie florystyczne – do czego gorąco zachęcam – a na koniec jeszcze przykładowe okładki czasopism, o których wspominałam: