Ci którzy uważnie śledzą mojego bloga wiedzą, że z reguły namawiam do fotografowania swoich prac florystycznych na jednolitym, lub w miarę jednolity tle, ewentualnie z delikatną fakturą. I rzeczywiście, jeśli zastosujemy się do tej reguły, w większości przypadków nasza praca będzie na zdjęciu wyglądać korzystnie. Ale jak w przypadku prawie każdej reguły, i od tej zasady są wyjątki - i chyba największym z nich jest właśnie florystyka adwentowa i bożonarodzeniowa.

Jeśli się nad tym chwilę zastanowić, nie powinno nas to dziwić - przecież florystyka okresu Bożego Narodzenia również nieco odbiega od klasycznych reguł - często jest bardziej bogata, bardziej kolorowa, bardziej błyszcząca - w końcu są Święta! Dlatego też i większość stroików adwentowych i bożonarodzeniowych będzie wyglądać lepiej na bardziej bogatym i kolorowym tle, która po prostu nada całemu zdjęciu ciepłej, świątecznej atmosfery, i wprawi w nią naszych klientów. Sami zobaczcie, co mam tu na myśli - tak wygląda mój klasyczny stroik świąteczny sfotografowany na czystym, białym tle:
OK, jest to zdjęcie poprawne, wyraźne, ale... No właśnie, ALE, niezbyt świąteczne... Idąc o krok dalej, można się pokusić o zapalenie świecy, co sprawi, że zdjęcie będzie bardziej świąteczne, i zmienić tło na bardziej wyraziste, ciemne - efekt będzie wtedy taki:
Niektórzy z Was pewnie stwierdzą, że na powyższym zdjęciu stroik wygląda lepiej, robi większe wrażenie, ale przecież niewielu z nas ma w swojej kwiaciarni do dyspozycji czarne tło, nie będziemy też przecież zapalając świec na stroikach i wieńcach przeznaczonych do sprzedaży. No i ciągle brakuje tu tej świątecznej atmosfery... W jaki sposób możemy więc ją uzyskać? Fotografując  stroik na tle innych elementów naszej świątecznej wystawy w kwiaciarni, najlepiej tak, by tło pozostało lekko rozmyte - czyli poza głębią ostrości - ale jednocześnie sugerowało świąteczną atmosferą. A oto efekt:
Lepiej, prawda? Wykorzystanie fragmentów naszej świątecznej ekspozycji w kwiaciarni ma same zalety - nie tylko uatrakcyjnia zdjęcie, ale jest łatwo dostępne i pozwala nam na szybkie wykonanie zdjęcia, bez specjalnego szukania i szykowania gładkiego tła. By efekt był zgodny z zamierzonym, musimy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach - o których przeczytacie już wkrótce w moim następnym poście :-)

Stroik użyty w powyższej sesji zdjęciowej został wykonany przeze mnie w Barwach Natury, czyli w o tej porze roku niezwykle świątecznym Studiu Florystycznym Małgorzaty Karolak, przy Alejach Niepodległości 118 w Warszawie.
 


Comments
Leave a Reply