Wróciłam z wakacji - i już mogę Wam zapowiedzieć cykl zdjęć i tekstów o florystycznych inspiracjach z Austrii, który rozpocznie się na FotoFlorystyce w przyszłym tygodniu :-)

No cóż - wakacje ze mną nie są proste, jeśli nie dzieli się moich zainteresowań florystycznych i fotograficznych, bo często zamiast typowych turystycznych atrakcji, zbaczam z przetartych szlaków... :-) Tak było i tym razem - nie obeszło się bez wizyty na lokalnej wystawie ogrodnictwa, targach ceramiki artystycznej, rajdzie po okolicznych kwiaciarniach, wycieczki do ukrytych na zboczach gór arboretum i alpejskiego ogrodu botanicznego, a także zatrzymywania się przy każdym ciekawszym nasadzeniu, dekoracji ogrodu czy dziko rosnących na łąkach kwiatach - oczywiście by je sfotografować :-)

Jeśli jesteście ciekawi austryjackich inspiracji florystycznych - zaglądajcie na FotoFlorystykę :-)
 
 
Przed nami wyjątkowo florystyczne tygodnie - w tym dość krótkim okresie czasu skumulowało się sporo niezwykle ciekawych florystycznych eventów. Te sierpniowe niestety mnie ominą, ponieważ od jutra wreszcie krótki urlop - ale być może uda nam się spotkać na którymś z wrześniowych? Przyznaję, że najbardziej kusi mnie festiwal LandArtu w Opolu, pod egidą Kwitnących Horyzontów.

Ale od jutra urlop!!! :) I ponieważ przez najbliższe 10 dni zamierzam wędrować z moim aparatem po Alpach, FotoFlorystyka również będzie miała przerwę. Przed wyjazdem zostawiam Wam skomponowaną listę najbliższych florystycznych wydarzeń w naszym kroju - naprawdę jest z czego wybierać! Ułożone zostały chronologicznie.

Zaczynamy od wielkiej premiery szkoleń Floral Academy, naszego wyjątkowego florystycznego duetu Sekunda&Sieradzan, które odbędzie się w klimatycznej atmosferze Zamku w Rokosowie (więcej informacji na http://www.floralacademy.pl)

Dalej przechodzimy od wystawy prac dyplomowych uczniów Kwitnących Horyzontów, która odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia w Opolu - więcej informacji znajdziecie na http://www.facebook.com/kwitnacehoryzonty, a oto plakat reklamujący to wydarzenie:
W ten sam weekend w Warszawie odbędą się międzynarodowe targi "Zieleń to życie" - informacje o tej imprezie znajdziecie tutaj.
Następnie wyruszamy bardziej na południe, gdzie w Turzy Śląskiej Mistrzyni Florystyki Mariola Miklaszewska poprowadzi wraz z grupą swoich absolwentów pokaz florystyki ślubnej (26.08):
I z powrotem do Opola, gdzie pod egidą Kwitnących Horyzontów odbędzie się zapowiadający się niesamowicie event, który myślę będzie jednym z najciekawszych - jeśli nie najciekawszym w tym sezonie - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ziemi, z udziałem wielu wybitnych polskich i zagranicznych florystów. (więcej informacji na http://www.facebook.com/kwitnacehoryzonty)
Również ósmego września rozpocznie się we Wrocławiu wystawa prac dyplomowych absolwentów Mistrzowskiej Szkoły Florystyki Doroty Kwiotek:
W tych samych dniach odbędzie się także warszawska Floriadia i obchody Święta Róży w Kutnie:

7-9.09 - Floriada Święto Kwiatów

Ogrody Pałacu Wilanowskiego, Warszawa

Floryści i producenci roślin ozdobnych stworzą barwną aleję kwiatową wzdłuż Muru Oporowego, na Górnym Tarasie będą koncertować artyści, a na Przedpolu odbędzie się sprzedaż roślin ozdobnych. Wśród atrakcji  kwiatowy pokaz mody, koncerty plenerowe, pokazy układania kompozycji kwiatowych, zabawy i konkursy dla dzieci, kiermasz roślin ozdobnych, prezentacja nowych odmian róż i anturiów wilanowskiego plantatora Jana Wójcika oraz firmy JMP flowers.

7-9.09 - 38 Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych
Kutno - więcej informacji na http://www.swietorozy.pl/program.asp

I nie będzie to wcale koniec florystycznego września, w tym miesiącu zapowiedziane są już również przynajmniej dwa pokazy florystyki żałobnej - na poznańskim WGRO (19.09) i w Hurtowni Canea (data wciąż do ustalenia). A więc przed nami wybitnie florystyczny miesiąc - oby tak dalej, i mam nadzieję do miłego spotkania na jednej - lub więcej - z tych imprez!
 
 
FotoFlorystyka się rozwija - niedawno uzupełniona została sekcja Media. Dodane zostały okładki kilku magazynów, w których pojawiły się w moje zdjęcia i prace, w tym jesienny numer Bukietów i tegoroczna Florystyka Funeralna:
Znajdziecie tam również nowe linki do moich tekstów i zdjęć, które w ostatnim czasie pojawiły się w Internecie:

Fotorelacja z X Święta Róży w Ogrodzie Botanicznym UW, Warszawa, lipiec 2012 - znajdziecie w Albumie ForumKwiatowego.pl po zalogowaniu
Fotorelacja z wystawy prac egzaminacyjnych z egzaminów na poziomie Florysty i Mistrza Florystyki uczniów Akademii Marioli Miklaszewskiej, lipiec 2012 - znajdziecie w Albumie ForumKwiatowego.pl po zalogowaniu

Florysta za obiektywem: Kadrowanie dla florystów cz. I - (tekst, zdjęcia i aranżacje) - znajdziecie tutaj
Florysta za obiektywem: Kadrowanie dla florystów cz. II - (tekst, zdjęcia i aranżacje) - znajdziecie tutaj
Florysta za obiektywem: Florysta kontra magia Photoshop'a - (tekst, zdjęcia kwiatów) - znajdziecie tutaj

Zapraszam do oglądania i lektury!
 
 
Kilka ciekawych zdjęć, w sam raz na lato z florystyką :-)
 
 
 
 
Na ForumKwiatowym.pl pojawił się właśnie mój kolejny artykuł z serii "Florysta za obiektywem" - tym razem pierwsza część rozważań nad rolą programu do cyfrowej obróbki zdjęć Adobe Photoshop w fotografii florystycznej. Zdania na jego temat są podzielone - a prawda zapewne leży gdzieś pośrodku ;-)

W czym może nam pomóc Photoshop? Czy warto poświęcić trochę czasu na jego naukę? Czy rzeczywiście "wszystko" potrafi? A jeśli nie, w czym może nas zawieść? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie tutaj.

Artykuł ilustrują zdjęcia kwiatów, które zostały nieco zmodyfikowane właśnie w Photoshopie - jeśli chcecie obejrzeć więcej tego typu zdjęć, zapraszam do mojego portfolio zdjęć kwiatów - FlowerLens.
 
 
W górnym menu głównym FotoFlorystyki - na samym końcu w prawym rogu - znajdziecie nową zakładkę: Kwiaty. To link do nowo powstałego portfolio moich zdjęć kwiatów, w którym regularnie dodawać będę najciekawsze zdjęcia z mojego archiwum.

Portfolio nazwałam FlowerLens: Fotografia Kwiatów. Jest to fotoblog zrodzony z dwóch ogromnych fascynacji i pasji - do kwiatów i do fotografii.

Kwiaty są niesamowitym motywem do fotografii nie tylko dlatego, że są po prostu piękne, ale też dlatego iż są ich setki tysięcy rodzajów, a każdy inny, oryginalny, zasługujący na naszą uwagę. Tymczasem w życiu codziennym często mijamy je nie poświęcając im nawet jednego spojrzenia - zwłaszcza tym najmniejszym, czy tym dziko rosnącym. FotoLens to fotoblog na którym spróbuję Was przekonać że każdy, nawet najbardziej pospolity kwiat, ma w sobie coś unikalnego i magicznego - jeśli tylko spojrzymy na niego w odpowiednim świetle czy z właściwej perspektywy.

Fotoblgów poświęconych fotografii kwiatów jest wiele - ale myślę że każdy jest jednak trochę inny, naznaczony indywidualnym widzeniem swojego autora. Ja patrzę na kwiaty nie tylko jako ktoś, kto je kocha, ale również jako florysta i fotograf, czyli tak naprawdę dość nietypowo. Zdjęcia, które tu znajdziecie, pokazują naturę, ale też nie boję się czasami sięgnąć po równie magiczne narzędzie jakim jest Adobe Photoshop, by podkreślić charakter uchwyconych obiektywem kwiatów czy sprawić, by kadr opowiedział nam pewną historię. Nigdy jednak nie będzie to ingerencja w kształt, formę, zestawienie barw czy budowę kwiatu - to pozostawiam kreatywności Natury.

Idea fotobloga narodziła się już dość dawno - ale myślę że dopiero teraz FotoLens jest gotowe, by ujrzeć światło dzienne. Już od kilku miesięcy, co niedzielę, szykowałam jedno wyjątkowe zdjęcie, tak by powstał początek galerii, jaką docelowo chciałabym stworzyć, i myślę że początki zostały już poczynione. Zapraszam Was więc do odwiedzania FotoLens po cotygodniową porcję magicznego spojrzenia na królestwo kwiatów.
 
 
Już jakiś czas temu obiecałam Wam pełną fotorelację z X Święta Róży obchodzonego w Ogrodzie Botanicznym UW, i już od kilku dni możecie ją obejrzeć w Albumie ForumKwiatowego.pl - serdecznie zapraszam. Czeka na Was kilkadziesiąt zdjęć, w tym zdjęcia z wystawy prac wielkoformatowych "Roślinne przeobrażenia," z konkursu, ze stworzonego na terenie Ogrodu przez drużynę Kwitnących Horyzontów landartu i trochę zdjęć reportażowych z odbywających się w tych dniach warsztatów. Polecam!

A to kilka zdjęć "na zachętę:"

Picture
praca: Aleksandra Zwolańska
Picture
Praca: Eliza Bednarek-Strulak
Picture
Praca: Anna Piskorska
 
 
Dzisiaj mam dla Was nową Galerię Inspiracji - prosto z egzotycznego świata roślin. Spójrzcie, co można "podpatrzeć obiektywem" w Szklarni Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie - galerię znajdziecie tutaj.

Kilka zdjęć - w tym te dwa poniżej - to zdjęcia maciupkich roślinek porastających podłoże, które przez wielu zwiedzających pozostają niezauważone - a przecież są piękne. Dlatego doczekały się swoich portretów na moim blogu - a następnym razem, kiedy odwiedzicie te szklarnie, spójrzcie również pod nogi ;-)
 
 
Dzisiaj mam dla Was kilka zdjęć z konkursu pt. "Różane fascynacje," który odbył się podczas Święta Róży w Warszawie w zeszły weekend. Zadaniem dla uczestników było przygotowanie kompozycji z wykorzystaniem róż.

Zacznijmy od kilku kadrów pokazujących w szczegółach pracę, która dla mnie była absolutnym faworytem - a mianowice pracę autorstwa Zygmunta Sieradzana. Niestety w klasyfikacji oficjalnej zdobyła ona dopiero drugie miejsce (zaważyła minimalna ilość punktów), ale moje serce zdobyła od pierwszego wejrzenia:
Picture
Praca: Zygmunt Sieradzan
Picture
Praca: Zygmunt Sieradzan
Natomiast pierwsze miejsce zdobyła ta oto kompozycja Tamasza Maxa Kuczyńskiego:
Picture
Praca: Tomasz Max Kuczyński
Picture
Praca: Tomasz Max Kuczyński
I w końcu nagroda za III miejsce powędrowała do rąk Katarzyny Gad, za tą pracę:
Picture
Praca: Katarzyna Gad
Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom!